نام زیرپورتال : یزد
اخبار

1398/6/16 شنبه

آشنایی با مفاهیم و کارکردهای ارز دیجیتال

به گزارش روابط عمومی اداره کل ، پروانه قاسمی کارشناس اقتصادی در مصاحبه با روابط عمومی اداره کل اظهار نمود، هر کشوری واحد رسمی پول و یا ارز خود را دارد و در بانک‌ها یا مبادلات خارجی از ارز مشخصی برای انتقال به حساب افراد و شرکت‌ها استفاده می‌کند.
وی افزود، در دهه اخیر، در مقابل این ارزهای رسمی ، ارز دیجیتال که یک فرم از پول الکترونیکی بوده که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کند خلق شده است.
قاسمی ادامه داد، ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می شوند و هرگونه پولی که بر مبنای صفر و یک باشد در این تعریف می گنجد. ارزهای دیجیتال تمامی ارزهای فیزیکی و غیر فیزیکی عرضه شده در بستر الکترونیکی را شامل می شود. در حالی که ارزهای مجازی گونه ای از ارزهای دیجیتالی به شمار می¬آیند و هر گونه ارز دیجیتالی ارز مجازی به شمار نمی رود. رمز ارزهایی مانند بیت کوین گونه ای از ارزهای مجازی هستند،اما همه ارزهای مجازی نیز رمز ارز نیستند به عبارتی دیگر، ارز مجازی یک مفهوم عام برای انواع گوناگونی از ارزهاست. ارز مجازی، غیر ملموس است و تفاوت آن با ارز دیجیتال در این است که ارز دیجیتال نماینده اسکناس های بانکی است که فقط ساز وکار آن غیر فیزیکی شده است در حالی که ارز مجازی هیچ گونه ارتباطی با پول بانکی نداشته و یک ارز جدید با سازو کار منحصر به فرد است.
وی یادآور شد رمز ارز گونه ای از ارز مجازی است که بسته به نوع انتشار آن کارکردهای متفاوتی را دارد. رمز ارز، گونه¬ای ارز دیجیتال نیز به شمار می رود. به عبارتی ارتباط این سه واژه با یکدیگر (ارز دیجیتال، ارزمجازی و رمز ارز) به این صورت است که رمز ارز یک گونه از ارزهای مجازی بوده و ارز دیجیتال به حساب می آید.
 قاسمی عنوان کرد، ارزهای مجازی علیرغم ایجاد فرصت های جدید در اقتصاد از جمله بهبود فضای کسب و کار، سهولت در انجام معاملات و رفع بسیاری از مسائل مرتبط با پول های سنتی، تهدیدها و ریسک های را نیز به دنبال دارد.
ایشان از فرصت های ایجاد شده به واسطه ارزهای مجازی به مواردی همچون سهولت درانجام مبادلات بین المللی به دلیل ماهیت غیر متمرکز بودن، کاهش هزینه های انجام معاملات، جلوگیری از خلق بی رویه پول، کنترل تورم، افزایش سرعت نقل و انتقال پول، بهبود فضای کسب و کارها، افزایش مراودات منطقه ای، تقویت تجاری منطقه¬ای، افزایش شفافیت در معاملات، ناتوانی دولت ها در مصادره و بلوکه کردن دارایی¬ها، کاهش قدرت تحریمی اقتصادهای برتر جهان، هزینه های عملیاتی پایین و...  اشاره نمود.
کارشناس اقتصادی در خصوص تهدیدهای ارزهای مجازی اظهار کرد، نبودبسترهای قانونی شفاف در مقایسه با پول های سنتی، نامشخص بودن هویت فرستنده و گیرنده ارزهای مجاز¬ی، افزایش انگیزه فرار مالیاتی، نوسانات قیمتی شدید، گسترش فعالیت های غیررسمی و ورود پول های غیر مشروع از طریق فرایند پولشویی به سیستم مالی کشور، تضعیف بانک مرکزی و نهادهای واسط، تامین مالی گروه های تروریسم و معاند سیاسی، عدم حفظ ارزش، مشکلات وراثت و مشکلات فقهی، مشکلات امنیتی ناشی از هک حساب های کاربری یا فراموشی رمز عبور، ابهام در ماهیت ارزها مجازی (پذیریش این ارزها به عنوان کالا، دارایی نامشهود، پول و...) را می توان به عنوان نمونه هایی از تهدیدهای حاصل از ارزهای مجازی عنوان کرد.
قاسمی با اشاره به فرصت ها وتهدیدهای پیش روی ایران در مواجه با ارزهای مجازی گفت،فرصت های ایجاد شده برای ایران در استفاده از ارزهای مجازی در شرایط کنونی می¬تواند بسیاری از مسائلی که به واسطه ی تحریم های بین المللی بر کشور تحمیل شده را برطرف نماید.
وی افزود، در مقابل این فرصت ها، تهدیدهایی نیز متعاقب این ارزها حاصل می¬شود عدم توافق بر هزینه و فایده مرتبط بر این ارزها ، موجب عدم اتخاذ موضع مشخص در قبال ارزهای مجازی شده است.
ایشان خاطر نشان کردند،مواجه ایران با ارزهای مجازی از دو جنبه"تولید و استخراج" و "خرید و فروش" قابل بررسی است. فرصت های چون کمک به رشد ارزش افزوده و رشد اقتصادی کشور، ارزآوری، ایجاد اشتغال و... را فراهم می کند. در مقابل این فرصت ها، تهدیدهایی همچون افزایش سرمایه گذاری های احتکاری، ظهور مجدد شرکت های هرمی، خروج سرمایه ها از بخش تولید و سرازیر شدن آن به استخراج ارزهای مجازی، استفاده نابجا و نا متعارف از انرژی برق در کشور مهم ترین مواردی است که کشور در تولید و استخراج ارزهای مجازی با آن مواجه است.
ایشان در پایان در خصوص نحوه مواجه ایران با ارزهای مجازی عنوان کردند که در اوسط مردادماه سال 1398، تصویب نامه استفاده و استخراج ارزهای مجازی برای اجرا توسط هیات وزیران در 6 ماده و 7 تبصره ابلاغ شده است. در خصوص طراحی ارزدیجیتال ملی هم بانک مرکزی اقداماتی انجام داده ولی رسماً اعلام نشده است.


 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد
^